تبلیغات اینترنتی

ایمیل مارکتینگ (بازاریابی ایمیلی) چیست؟ + تکنیک های بازاریابی

ایمیل مارکتینگ چیست؟ معرفی مزایا و کاربرد بازاریابی ایمیلی

ایمیل مارکتینگ به زبان ساده یعنی این که بتوانید با ارسال ایمیل مخاطب یا مشتری جدید به دست آورید یا از این راه بفروشید و درآمدتان را افزایش دهید. نکته مهمی که خوب است همین ابتدا بدانید، این است که ایمیل مارکتینگ فقط ارسال انبوه ایمیل به هزاران نفر نیست، شما می‌توانید از انواع استراتژی‌ها و تکنیک‌ها استفاده کنید که همه آنها در بستر ایمیل اتفاق می‌افتد.

با ایمیل مارکتینگ دایری لن به کسب‌وکار خود رونق دهید

تفاوت تبلیغات ایمیلی و بازاریابی ایمیلی چیست؟

بسیاری از ما، بازاریابی ایمیلی (Email Marketing) و تبلیغات ایمیلی (Email Advertising) را به صورت مترادف به کار می‌بریم.

اما بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ، بسیار گسترده‌تر از تبلیغات ایمیلی است. در تبلیغات ایمیلی، شما یک پیام تبلیغاتی مشخص دارید و می‌خواهید آن را از طریق ایمیل، برای افراد زیادی ارسال کنید. در چنین شرایطی، حتی ممکن است اصول اخلاقی را زیر پا بگذارید و با خرید یک بانک ایمیل، این کار را انجام دهید. اما وقتی از بازاریابی ایمیلی حرف می‌زنیم، منظورمان ارتباط بلندمدت و دوسویه با مشتریان بالقوه و بالفعل است. این ارتباط، با مجوز مشتری آغاز شده و با رضایت او ادامه پیدا می‌کند. ضمن این‌که پیام‌هایی هم که رد و بدل می‌شوند، فراتر از پیام‌های تبلیغاتی هستند.

مزیت‌های ایمیل مارکتینگ

حالا زمان آن رسیده که بعد از بررسی تاریخچه، کمی از مزایای استفاده از این روش صحبت کنیم و ببینیم کسب و کارهای مختلف چطور می‌توانند از ظرفیت این ابزار کاربردی استفاده کنند.

 • نرخ بازگشت سرمایه (ROI) خوب

در دنیای امروز که کسب و کارهای مختلف به سختی حاضر به هزینه کردن هستند و از سوی دیگر دست‌شان برای خرج کردن زیادی در حوزه تبلیغات بسته است، موضوع بازگشت سرمایه اهمیت زیادی دارد. مدیران بی‌صبرانه می‌خواهند ببینند در ازای هزینه‌ای که می‌پردازند چقدر به دست می‌آورند. یکی از مهم‌ترین فواید ایمیل مارکتینگ این است که اگر حرفه‌ای و درست انجام شود، می‌تواند روشی بسیار موثر و کارآمد باشد. این روش نرخ تبدیل بسیار خوبی دارد و روشی کاملاً مقرون به صرفه است.

 •  اثربخشی آنی

کافی است ایمیلی را برای مخاطبان هدف خود بفرستید و از همان دقایق بعد از ارسال پیام اثرات آن را ببینید. به عنوان مثال اگر قرار است یک حراجی یا فروش ویژه 24 ساعته داشته باشید، می‌توانید از ایمیل بیشترین بهره را ببرید. بازاریابی ایمیلی و محتوای داخل آن به خوبی می‌تواند حس عجله و محدودیت زمانی را القا کند.

 • سریع و مقرون به صرفه

ایمیل یکی از سریع‌ترین، ساده‌ترین و ارزان‌ترین ابزارهای تبلیغاتی است که نه‌تنها نرخ بازگشت سرمایه خوبی دارد، بلکه با یک هزینه معقول و با در اختیار داشتن یک لیست ایمیل درست می‌توانید به خروجی باورنکردنی برسید.

 • ایمیل‌های سفارشی

نه تنها به عنوان ارسال‌کننده ایمیل برای دریافت خروجی بهتر و افزایش نرخ تبدیل می‌توانید پیام‌های خود را سفارشی‌سازی کنید، بلکه مخاطبان و مشترکان شما نیز این حق انتخاب را دارند که مشخص کنند چه ایمیل‌هایی برای‌شان ارسال شود.

 • تحلیل رفتار مشتری

بازاریابی به وسیله ایمیل یکی از بهترین ابزارها براری بررسی و تحلیل رفتار مشتریان و مصرف‌کنندگان است. شما می‌توانید بفهمید مخاطبان چه ایمیل‌هایی را باز کرده‌اند، کدام پیام‌ها برای‌شان جذاب بوده، روی کدام لینک‌ها کلیک کرده‌اند و نسبت به کدام CTA واکنش نشان داده‌اند.

 • شروع آسان

سهولت استفاده از ایمیل باعث می‌شود هر کسی با حداقل آموزش بتواند کمپین خود را شروع کند. از طرف دیگر برای آغاز کار نیازی به تیم حرفه‌ای و هزینه زیاد نیست. می‌توانید حتی از قالب‌های آماده همراه با متن، عکس و ویدیو استفاده کنید. البته برخی از سرویس‌های ایمیل Drag & Drop به خوبی توانسته‌اند کار را برای کاربران مبتدی نیز ساده کنند.

 • انتقال مستقیم پیام

این روش به انتقال مستقیم و سریع پیام به مخاطبان هدف کمک می‌کند؛ به گونه‌ای که نه تنها بیشتر آن‌ها ایمیل شما را باز می‌کنند یا حتی منتظر آن هستند، بلکه نرخ تبدیل خوبی هم دارد. بخش‌بندی لیست ایمیل برای کسب و کارهایی که اطلاعات کافی از مشتریان دارند خیلی خوب جواب می‌دهد.

 • بستر نشر محتوا

ایمیل به تنهایی می‌تواند یکی از بسترهای خوب نشر محتوا باشد. شما می‌توانید تمام یا بخشی از محتوای خود را در ایمیل ارسال برای مخاطبان‌تان بفرستید و آنها را بیش از پیش درگیر کنید. در نهایت با یک CTA جذاب و کاربردی می‌توانید از آنها بخواهید کاری که موردنظر شماست انجام دهند.

بهترین سرویس ایمیل مارکتینگ ایرانی

در دنیا سرویس های ایمیل مارکتینگ معروفی چون میل چیمپ (mailchimp)، میلرلایت (mailerlite)، سندر (sender)، اوبر (Aweber)، سندپلاس (Sendplus)، سند این بلو (Sendinblue)، کانستنت کانتکت (Constant Contact)، و… فعالیت می‌کنند. اما به دلایل مختلفی چون تحریم‌ یا هزینه‌های بالا نمی‌توانیم به راحتی از آنها استفاده کنیم.
اما برای فرار از این مشکلات می‌توان سراغ سرویس‌های ایرانی رفت که نام آن‌ها در ادامه آورده شده است. در برخی پلن‌ها برای کسب و کارهای کوچک می‌توانید از سرویس‌های رایگان استفاده کنید. این سرویس‌ها برای کاربران ایرانی طراحی شده‌اند، خدمات و امکانات خوبی دارند و قیمت آنها نیز مناسب است.

 • نجوا
 • میل چی
 • آونگ میل
 • پاکت
 • میل تاز
 • اینباکس

جهت انجام امور ایمیل مارکتینگ با ما درتماس باشید. 02166720986

چرا طراحی قالب ایمیل مهم است؟

طراحی ایمیل، هنر ساختن ایمیل‌های کارآمد و دارای جذابیت بصری برای رسیدن به اهداف بازاریابی است.

برای طراحی مناسب باید فونت‌ها، رنگ‌ها، تصاویر و طرح‌بندی‌هایی را انتخاب کنید که به افزایش میزان تعامل با مخاطب و نرخ بالای کلیک کمک می‌کنند. در این صورت، پیام‌ها نیز به وضوح به مخاطب منتقل می‌شوند. برای مثال، یک طراح داخلی به هنگام تزئین و دکوراسیون یک خانه، به‌ ابعاد، طرح‌های رنگی، چیدمان مبلمان و بسیاری از موارد دیگر توجه دارد. طراحی ایمیل نیز دقیقاً به همین شکل است.

اهمیتی ندارد که متن ایمیل خود را چقدر جذاب نوشته‌اید. اگر از طرح، قالب‌بندی و رنگ‌های مناسب استفاده نشود، هیچ کس متن شما را نخواهد خواند! افرادی که ایمیلتان را باز می‌کنند و با طراحی نامناسبی روبه‌رو می‌شوند، از مطالعه بیشتر خودداری خواهند کرد. این موضوع بر روی نرخ تعامل شما و خواننده تأثیر منفی می‌گذارد.

بهترین روش‌های طراحی قالب ایمیل

به‌طور کلی، 4 روش برای طراحی ایمیل وجود دارد که عبارت‌اند از:

 1. استفاده از کد HTML
 2. افزونه برای ساخت قالب ایمیل
 3. استفاده از پلتفرم‌های طراحی قالب ایمیل مارکتینگ
 4. استفاده از قالب ایمیل رایگان
 • کد HTML

اگر دوست دارید قالب ایمیلی با طرح دلخواه طراحی کنید و خودتان کدهای قالب ایمیل را بنویسید، می‌توانید از ابزارهایی استفاده کنید که طرح نهایی شما را به کد HTML تبدیل می‌کنند. پس از آن، فایل‌های HTML شما مستقیماً وارد ایمیل شده و می‌توانید از آن‌ها به عنوان قالب ایمیل شخصی‌سازی‌شده استفاده کنید.

کدهای HTML به شما این امکان را می‌دهند که کنترل مستقیمی روی کدهای قالب ایمیل خود داشته باشید و بتوانید قالب‌هایی ریسپانسیو و حرفه‌ای طراحی کنید.

 • افزونه برای ساخت قالب ایمیل

افزونه‌ها علاوه بر اینکه فرایند ارسال ایمیل گروهی را آسان می‌کنند، در سفارشی‌سازی قالب ایمیل هم نقش دارند. در واقع، افزونه‌ها ساده‌ترین روش‌ برای طراحی تمپلیت ایمیل هستند و انواع مختلفی دارند.

یکی از معروف‌ترین افزونه‌ها، پلاگین وردپرس Email Template است که به شما در سفارشی‌سازی طرح‌ها و قالب‌های ایمیل تراکنشی در وب‌سایت ووکامرس و وردپرس کمک می‌کند. این افزونه قابلیت‌های دیگری هم دارد:

 • امکان انتخاب اندازه و سبک‌های مختلف قالب ایمیل
 • مشاهده پیش‌‌نمایش زنده ایمیل‌های وردپرس و ووکامرس
 • سفارشی‌سازی ایمیل‌ها با پالت رنگ برند
 • سفارشی‌سازی عنوان، زیرعنوان و متن ایمیل
 • ارسال ایمیل‌های آزمایشی به آدرس ایمیل مدیر

افزونه WP HTML Mail و ‏افزونه MailPoet

پلتفرم‌های طراحی قالب ایمیل

اگر از کدنویسی برای طراحی قالب دلخواه خود یا قالب‌های غیرکاربردی خسته شده‌اید، بهتر است از پلتفرم‌هایی استفاده کنید که سادگی و کیفیت را در طراحی قالب ایمیل مارکتینگ یکجا ارائه می‌کنند و می‌توانند نتایج شگفت‌انگیزی برای کمپین بازاریابی‌تان داشته باشند.

البته لازم است بدانید برخی از امکانات این پلتفرم‌ها، رایگان است و برای برخی دیگر باید هزینه‌ای پرداخت کنید. از جمله این پلتفرم‌ها می‌توان به MailChimp، Brevo، Hubspot و… اشاره کرد. در ادامه ۲ نمونه از این پلتفرم‌ها را به‌طور مختصر بررسی می‌کنیم:

MailChimp (بهترین و منعطف‌ترین پلتفرم سازنده قالب ایمیل خبرنامه) و Hubspot (راه‌حل همه‌کاره CRM)

قالب ایمیل رایگان

صدها قالب ایمیل رایگان وجود دارد که می‌توانید به‌کمک آن‌ها در عرض چند دقیقه یک قالب خبرنامه ایمیل آماده و سفارشی‌سازی‌شده ایجاد کنید. اگر نمی‌توانید برای این کار بودجه اختصاص دهید، این گزینه برای شما عالی است؛ چون رایگان و باکیفیت است.

از جمله قالب‌های رایگان ایمیل می‌توان به Moosend، MailChimp، Stripo، BEE، Mailbakery، Litmus Topol و… اشاره کرد. در ادامه به‌طور مختصر به ویژگی‌های ۳ مورد از این قالب‌های ایمیل رایگان اشاره می‌کنیم:

 1. Stripo (بیش از ۱۰۰۰ قالب ایمیل HTML رایگان)
 2. BEE (بیش از ۱۱۷۰ قالب ایمیل HTML رایگان)
 3. Litmus (بیش از ۶۰ قالب ایمیل ریسپانسیو)

جهت سفارش ساخت قالب ایمیل با ما درتماس باشید. 02166720986

براتون مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا 0

2 دیدگاه در “ایمیل مارکتینگ (بازاریابی ایمیلی) چیست؟ + تکنیک های بازاریابی

 1. جعفر میرزاخانی گفت:

  ایمیل بهتره یا اس ام اس؟

  1. Diarylan گفت:

   سلام و درود
   بسته به نوع فعالیت و شیوه تبلیغات متفاوت است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *