تبلیغات اینترنتی

افیلیت مارکتینگ (Affiliate marketing)

افیلیت مارکتینگ (Affiliate Marketing) یا همکاری در فروش چیست؟

افیلیت مارکتینگ (Affiliate Marketing)، بازاریابی مشارکتی یا همکاری در فروش در واقع معرفی محصول افراد و شرکت های دیگر با هدف فروش بیشتر یا افزایش ترافیک است. در ازای این کار کمیسیون یا مبلغی برای هر بار فروش (یا افزایش لید و ترافیک) به منتشر کننده پرداخت می‌‌شود. این کمیسیون معمولاً درصد اندکی از مبلغ فروش است اما گاهی اوقات ممکن یک مبلغ ثابت نیز به ازای هر فروش پرداخت شود.

در فرآیند همکاری در فروش سه مفهوم مهم وجود دارد که برای درک بیشتر این نوع بازاریابی با آن‌ها آشنا می‌شویم:

فروشنده (Merchant)

فروشنده که با عناوین فروشگاه یا برند نیز شناخته می‌‌شود، شخص یا شرکتی است که محصول را تولید کرده است. فروشنده می‌تواند یک شرکت بزرگ و یا یک شخص باشد.

افیلیت مارکتر یا بازاریاب افیلیت (َAffiliate Marketer)

افیلیت مارکتر، منتشرکننده یا ناشر تبلیغات نیز می‌تواند یک شخص یا کل یک شرکت باشد. ناشر یک یا چند محصول فروشنده را معرفی کرده و سعی می‌کند تا مشتریان بالقوه از ارزش محصول آگاه شوند و در نهایت آن ها را قانع کند تا محصول را بخرند.

مشتری یا مصرف کننده (Consumer)

مشتری کسی است که محصول فروشنده را خریداری می‌کند و به او سود می رساند.

شبکه افیلیت (Affiliate Network)

شبکه فروش یک شرکت واسطه بین فروشنده و ناشر است. این شرکت قراردادها را تنظیم، پرداخت ها را کنترل و مدیریت می‌کند. شبکه افیلیت همچنین دارای یک دیتابیس از فروشنده ها و محصولاتی است که ناشر می تواند انتخاب کند که کدام یک را معرفی کند.

چرا استفاده از افیلیت مارکتینگ ضرورت دارد؟

همه بازیگران تجارت الکترونیک تمایل دارند که به کاربران و مشتریان بیشتری دسترسی پیدا کنند. این یکی از مسائلی است که این نوع بازاریابی را جذاب می‌کند.

در این حالت همکار فروش (ناشر) می‌تواند مالک چندین وب‌سایت، اپلیکیشن یا کانال‌های شبکه‌های اجتماعی باشد یا به خوبی بازاریابی ایمیلی را بلد باشد. هر چه شبکه‌ی همکار فروش قدرتمندتر باشد، گستره‌ی دسترسی وی به مشتریان احتمالی نیز بیشتر است.
هدف استفاده از افیلیت مارکتینگ، افزایش حجم فروش است، راه‌حلی برد-برد که فروشنده و همکار فروش را منتفع می‌سازد. به علاوه بازاریابی هزینه‌های زیادی را به همراه دارد و استفاده از مهارت‌ها و امکانات دیگران در این فضای برد-برد، می‌تواند ضمن افزایش فروش، هزینه‌های بازاریابی زیادی را صرفه‌جویی کند.

انواع افیلیت مارکتینگ چیست؟

سه نوع افیلیت مارکتینگ وجود دارد:

افیلیت مارکتینگ مستقل یا Unattached Affiliate Marketing

افلیت مارکتینگ غیر وابسته یا مستقل یک مدل تبلیغاتی است که در آن شرکت تبلیغاتی (یا بازاریاب پورسانتی) هیچ ارتباطی با محصول یا خدمتی که تبلیغ می‌کند ندارد. بنابراین بازاریابان نیازی به کسب مهارت یا تخصص مرتبط با محصولات و یا خدمات را نداشته و مسئولیت هیچ گونه تعهدی را در مورد کیفیت محصول یا عملکرد شرکت به عهده نمی‌گیرند. در واقع این نوع از بازاریابی پورسانتی یکی از راحت‌ترین انواع همکاری در فروش است. در این روش تنها لازم است شرکت تبلیغاتی لینک محصول را در سایت‌های خود قرار داده و در صورت کلیک بازدیدکنندگان بر روی لینک مربوطه، مبلغ توافق شده را دریافت کند.

افیلیت مارکتینگ وابسته یا Related Affiliate Marketing

در این نوع از افیلیت مارکتینگ یا بازاریابی پورسانتی (همانطور که از نامش پیداست)، درآمد شرکت تبلیغاتی کاملا وابسته به فروش محصول است. بنابراین بسیار مهم است که بازاریابان از نفوذ و تخصص کافی به منظور جذب مشتریان و معرفی محصولات برخوردار باشند. آنها می‌توانند به منظور افزایش بازدیدکنندگان و فروش بیشتر محصولات، یک وب سایت طراحی و با تولید محتوای جذاب مخاطبین را مشتاق به خرید کنند. بدیهی است که هرچه محصولات بیشتری را به فروش برسانند درآمد بیشتری نیز کسب خواهند کرد.

افیلیت مارکتینگ درگیر یا Involved Affiliate Marketing

بازاریابی پورسانتی درگیر، ارتباط عمیق‌تری را بین شرکت تبلیغاتی و محصول یا خدمتی که در حال تبلیغ آن هستند برقرار می‌کند. در این حالت آنها فقط به معرفی محصولاتی می‌پردازند که خودشان از آن‌ها استفاده کرده و اطمینان دارند که تجربیات مثبت خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند. این شرکت‌ها با معرفی و نقد و بررسی محصولی که استفاده کرده‌اند، اعتماد مخاطبین را جلب کرده و در صورت فروش محصولات، مبلغ توافق شده را از تاجر دریافت خواهند کرد. (بدیهی است که در صورت نارضایتی خریداران از محصولات تبلیغ شده توسط این شرکت‌ها، اعتبار آنها در معرض خطر قرار خواهد گرفت.)

انواع همکاری در فروش بر اساس نوع پرداخت

 • پرداخت به ازای هر عمل (CPA): تنها زمانی پرداخت انجام می‌‌شود که اقدامی خاص انجام شده باشد.
 • پرداخت به ازای فروش (CPS): تنها زمانی پرداخت انجام می‌‌شود که محصول یا خدمات به فروش رسیده باشد.
 • پرداخت به ازای ایجاد لید (CPL): تنها رمانی پرداخت انجام می‌‌شود که شما یک لید یا مشتری بالقوه را جذب کنید.
 • پرداخت به ازای نمایش آگهی (CPM): در این روش پرداخت به ازای نمایش آگهی به هر 1000 نفر انجام می‌‌شود.
 • پرداخت به ازای کلیک (CPC): در این روش پرداخت به ازای هر کلیک انجام می‌‌شود و بالاتر رفتن ترافیک به معنای افزایش درآمد هست.

مزیت افیلیت مارکتینگ چیست؟

در این بخش قصد داریم تا برخی از مهمترین مزیت‌های افیلیت مارکتینگ را برای شما شرح دهیم:

 1. از مزیت‌های همکاری در فروش این است که شما می‌توانید بدون هیچ سرمایه‌ای کسب درآمد کنید و محصولات افراد دیگر را بفروشید و به عنوان واسطه کار کنید.
 2. شما می‌توانید این نوع بازاریابی را در منزل و بدون نیاز به مراجعه حضوری انجام دهید. کافی است به صورت آنلاین با مشتریان خود در ارتباط باشید، پاسخگوی نیازهای آن‌ها شوید و ثبت سفارش کنید.این کار نیازی به محل مشخص و دفتر رسمی کار ندارد و شما در منزل یا هر جایی که هستید می‌توانید کسب درآمد کنید.
 3. برای همکاری در فروش نیازی به آموزش‌های تخصصی در این باره ندارید. کافی است کلیه اطلاعات لازم در خصوص کسب و کار آنلاین را یاد بگیرید و در شبکه‌های اجتماعی صفحه‌ای راه‌اندازی کنید.
 4. در افیلیت زمان کاری مشخصی وجود ندارد و شما می‌توانید متناسب با برنامه ریزی‌های خود کار کنید.
 5. تجهیزات زیادی برای این کار لازم نیست. شما تنها باید یک گوشی هوشمند، یا لپ‌تاپ و اینترنت داشته باشید.
 6. ارتباط برقرار کردن با مردم در این نوع مارکتینگ کار ساده‌ای است. مردمی که به محصولات شما نیاز دارند خیلی راحت می‌توانند به شما و پیج کاریتان دسترسی داشته باشند.
 7. ثبت نام و پیدا کردن کار در خصوص این مارکتینگ کار پیچیده‌ای نیست.
 8. شما می‌توانید با تولید کنندگان شهر خود همکاری داشته باشید و کار خود را با بستن یک قرارداد، رسمی کنید.
 9. اگر موجودی نوعی از محصولات شما تمام شد، نیازی به نگرانی در خصوص شارژ مجدد محصول ندارید شما فقط باید اتمام موجودی‌ها را به صاحب کسب و کار اطلاع دهید تا مجددا محصول را شارژ کند.

معایب افیلیت مارکتینگ

برخی از معایب همکاری در فروش عبارت اند‌از:

 1. رقابت در این نوع مارکتینگ بسیار بالا است و اگر خلاقیت کافی نداشته باشید نمی‌توانید دیده شوید.
 2. هیچ تضمینی برای موفقیت شما در این مسیر وجود ندارد و نمی‌توان به صورت قطعی گفت شما در این بازاریابی می‌توانید به درآمد برسید.
 3. ممکن است شرکتی که شما با آن همکاری در فروش دارید، در ابتدا به شما پیشنهاد پورسانت بالا دهد اما مدتی بعد پورسانت شما را کاهش دهد.

نکات مهم افیلیت مارکتینگ

تاکنون با افیلیت مارکتینگ و مفهوم آن آشنا شدیم اما برای ورود به این حوزه نکاتی وجود دارد که رعایت کردن آن ها می‌تواند به موفقیت شما در این نوع بازاریابی کمک زیادی کند. در ادمه برخی از نکات مهم افیلیت مارکتینگ را با هم مرور می‌کنیم:

با بررسی محصولات شروع کنید

با بررسی محصولات و خدمات در حوزه تخصص خود شروع کنید. این به شما کمک می‌کند تا اعتماد مخاطبان خود را به عنوان یک متخصص در حوزه کاری خودتان جلب کنید. به مخاطب خود بگویید که با خرید این محصول چه مزایایی دریافت می‌کند.

خود را به روز نگه دارید

رقابت شدیدی در حوزه بازاریابی اشتراکی وجود دارد. برای این که بتوانید بهترین باشید باید با موضوعات بروز حوزه تخصصی خود و همچنین دنیای بازاریابی آشنایی داشته باشد. اگر فضای شبکه های اجتماعی فعالیت می‌کنید با نحوه کار تمام شبکه‌های اجتماعی باید آشنا شوید، به طور مثال این روزها TikTok و کلاب هاوس روز به روز محبوب‌تر می‌‌شوند.

اعتماد مخاطبان خودتان را به دست آورید

با فروش محصولات بی‌کیفیت یا محصولاتی که آن ها نمی‌خواهند یا نیازی به آن ندارند، به اعتماد مخاطبان خیانت نکنید. روی محصولی تمرکز کنید که واقعاً از کیفیت و مزایای آن برای مخاطب مطمئن باشید.

هیچ‌وقت مستقیماً از آن ها نخواهید که محصولی را بخرند، بلکه با توجه به تخصص خود و تجربه‌ای که از استفاده محصول دارید، یک محصول را پیشنهاد دهید. سعی کنید به آن‌ها کمک کنید، بدین ترتیب بارها و بارها به شما مراجعه خواهند کرد.

محصولات متنوعی را تبلیغ کنید

نیازی نیست که تنها یک محصول را بفروشید یا تنها محصولات یک فروشنده را تبلیغ کنید. هیچ اشکالی ندارد که با چند شرکت دارای محصول مشابه در حوزه کاری خود همکاری کنید. به این صورت هم نیاز مخاطب را بهتر پاسخ می‌دهید و هم در صورت قطع همکاری با یک شرکت درآمد شما قطع نخواهد شد.

آزمایش کنید و ارزیابی کنید

همه چیز را آزمایش کنید و آن ها را بهینه کنید. با شیوه های تحلیل داده آشنا شوید و مدام نتایج را بهینه کنید. نیازی نیست به طور دقیق بدانید همه چیز چطور کار می‌‌کنند، روش‌های جدید را تا مدتی اجرا کنید، داده‌ها را جمع‌آوری کنید، خطاها را برطرف کنید و روش‌ها را به مرور بهینه کنید.

همه روش‌های بازاریابی را درک کنید

اگر می خواهید موفق تر باشید، بر بازاریابی محتوایی مسلط شوید. بازاریابی شبکه های اجتماعی، بازاریابی موتورهای جستجو (SEO و SEM)، اینفلوئنسر مارکتینگ و … همگی می توانند به دیده شدن بیشتر محصولات شما و افزایش شانس فروش آن ها کمک کنند.

براتون مفید بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *