امنیت سایت

افزونه Akismet + آموزش افزونه اکیسمت وردپرس

فعال‌سازی افزونه Akismet در وردپرس

اکیسمت یکی از افزونه های ضد اسپم وردپرس است که نه تنها نصب آن در سایت ضروری بوده بلکه به شدت توصیه می شود. این افزونه توسط Automatic، تیم پایه‌گذار وردپرس، طراحی شده است و یکی از دو افزونه ای است که در هر سایت وردپرسی به صورت پیش نصب وجود دارد. اما به صورت پیش فرض فعال سازی نشده است. در این مقاله به آموزش افزونه Akismet که یکی از افزونه های ضروری وردپرس است می پردازیم.

افزونه Akismet چیست؟

افزونه اکیسمت یک افزونه ضد اسپم وردپرس می باشد که از ورود نظرات و دیدگاه های اسپم به سایت وردپرسی شما جلوگیری می کند. این افزونه در سال 2005 توسط توسعه دهندگان وردپرس طراحی و ارائه شده است. در واقع اکیسمت؛ نظرات وردپرس شما را بررسی و با استفاده از الگوریتم های خود، هرزنامه ها را فیلتر می کند.

یکی از راه های مؤثر برای مسدود کردن هرزنامه ها از سایت وردپرس خود، نصب یک افزونه ضد هرزنامه، مانند Akismet می باشد. به طور کلی؛ Akismet یک پلاگین ضد هرزنامه وردپرس که تا کنون بیش از 5 میلیون کاربر وردپرسی از آن جهت جلوگیری از انواع اسپم و هرزنامه به سایت خود استفاده کرده اند.

چرا باید از افزونه اکیسمت استفاده کنیم؟

یکی از بهترین روش هایی که می توانید به کمک آن نرخ تعامل با بازدیدکنندگان وب سایتتان را افزایش دهید، فعال کردن بخش نظرات و دیدگاه ها می باشد. از طرفی، این بخش از وردپرس مستعد پیام‌های اسپم می باشد به گونه ای که ممکن است روزانه انواع پیام های تبلیغاتی و نامربوط را به سایت شما ارسال کند.

بنابراین اگر این پیام ها نادیده گرفته شود، می تواند روی تجربه کاربران تاثیر منفی داشته باشد و همچنین به بهینه‌سازی سئو وب سایت لطمه وارد کند. به همین منظور ساده‌ترین روش استفاده از افزونه ضد هرزنامه اکیسمت می باشد. افزونه اکیسمت با استفاده از الگوریتم ضد هرزنامه خود، نظرات هرزنامه را از سراسر وب سایت شناسایی می کند. بنابراین هر بار که یک کاربر نظری را برای شما ارسال می کند، ابتدا اکیسمت آن را بر اساس پایگاه داده خود بررسی می کند، اگر الگوریتم نظر را به عنوان هرزنامه شناسایی کند، به صورت خودکار آن را از وب سایت شما حذف می کند.

Akismet چه کمکی به شما می‌کند

افزونه اکیسمت به شما کمک می‌کند که دیگر اسپم بودن کامنت را مشاهده نکنید چراکه خودش این کار را به‌صورت خودکار انجام می‌دهد و تمام کامنت‌ها را بررسی می‌کند؛ اگر کامنتی اسپم تشخیص داده شود به پوشه اسپم می‌رود و اگر یک کامنت واقعی توسط کاربر واقعی ارسال‌شده باشد به بخش دیدگاه‌ها می‌رود.

درواقع افزونه اکیسمت یا ضد هرزنامه از سایت در مقابل دیدگاه‌های اسپم به‌شدت محافظت کرده و باعث افزایش امنیت وردپرس می‌شود. اکیسمت در روز میلیون‌ها هرزنامه را اسپم می‌کند به همین سبب بسیار محبوب و پرطرفدار است.

سایت‌هایی که پربازدید هستند معمولاً حدود 80 درصد نظرات یا دیدگاه‌هایی که دریافت می‌کنند، اسپم است. یعنی فقط 20 درصد سؤالات و یا دیدگاه‌ها برای افراد اصلی سایت می‌باشد و باقی تبلیغات هرزنامه هستند. بنابراین با نصب اکیسمت می‌توانید از شر تمام دیدگاه‌های اسپم رها شوید. بدین ترتیب صاحب سایت‌ها می‌توانند به‌آسانی روی اهداف اصلی خودشان تمرکز کرده و به نظرات و دیدگاه‌های آن 20 نفر جواب دهند.

سایت‌های مختلف و فراوانی وجود دارند که دیدگاه‌های بسیاری درزمینه‌های تبلیغاتی دریافت می‌کنند. گاهی این افراد برای جلوگیری از دریافت تبلیغات نمی‌دانند چه‌کاری باید انجام دهند. برای رها شدن از آن‌ها از روش‌های گوناگون و افزونه‌هایی استفاده می‌کنند. همان‌طور که بالا اشاره کردیم یکی از آن‌ها افزونه Akismet است که این افزونه وقتی شما در سایت خودتان دیدگاهی را به‌عنوان اسپم یا هرزنامه تشخیص می‌دهید این افزونه آن را شناسایی می‌کند و بعد این دیدگاه‌های اسپم را در دیتابیس خود هرزنامه نامیده و مانع ارسال آن در سایر سایت‌ها می‌شود.

باید بدانید که این افزونه وردپرس Akismet تابه‌حال بیشتر از 5 میلیون روی سایت‌های وردپرسی نصب‌شده و همچنین افزونه بسیار مهمی برای وردپرس است.

فعالسازی افزونه Akismet در وردپرس

Akismet که افزونه ضد اسپم است باید حتماً بعد از نصب آن را با کلید API فعال کنید. اغلب افزونه‌های تجاری وردپرس به‌دست سازنده آن به پلن‌های مختلف و با امکانات متفاوت تقسیم‌بندی می‌شوند؛ چراکه امکانات زیادی دارد.

در برخی اوقات کنار پلن‌هایی که غیر رایگان است قسمتی هم برای استفاده رایگان برای کاربران قرار داده‌شده است تا افراد را جذب محصولات خود کنند. باید بدانید که اکیسمت نیز دارای بخش استفاده رایگان نیز می‌باشد. بعد از نصب افزونه نواری که سبزرنگ است در پیشخوان وردپرس برای شما نشان داده می‌شود. به این منظور که از شما می‌خواهد تا افزونه را فعال کرده و استفاده کنید.

براتون مفید بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا 0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *